Sony SLT - A65V features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 3" display, Unknown. Help us by suggesting a value. battery, 24.3 MP main camera.
Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, is 36g lighter. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the SLT - A65V is 36g lighter. The Alpha a7 III is 28g lighter, and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS is 36g lighter.
| Viewfinder i | Electronic viewfinder (EVF)Sony SLT - A65V |
| Screen resolution i | 921k dots (70 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3" (428 others) |
| Weight i | 622 g (1 other) |
| Sensor size i | APS-C (196 others) |
| Lens mount i | Sony ASony SLT - A65V |
| Focus points i | 15 (18 others) |
| Megapixels (main camera) i | 24.3 MP (18 others) |
| Maximum expanded iso i | 12800 ISO (103 others) |
| Has sensor shift stabilization i | ✔ (210 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 10 fps (100 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (116 others) |
| Has phase detection autofocus for videos i | ✔ (240 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (334 others) |
| Battery life (cipa) i | 510 shots (4 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Pixel Density i | 471 ppi (56 others) |
| Usb version i | 2 (386 others) |
| Has 3d photo/video recording capabilities i | ✔ (41 others) |