Sony Alpha 9 III features ✔ processor, 3.2" display, 2280 mAh battery, 25.2 MP main camera.
2" display versus 3", while is 82g lighter, while sports a 25MP main camera versus 13MP. Against the Alpha 7 IV + FE 24-105mm f/4 G OSS, features a larger 3.2" display versus 3", and is 41g lighter. Compared to the Alpha 7 IV + FE 50mm F1.8, the Alpha 9 III features a larger 3.2" display versus 3", while is 41g lighter. The Alpha a7 III features a larger 3.2" display versus 3", and the Alpha 7 IV + FE 28-70mm F3.5-5.6 OSS features a larger 3.2" display versus 3".
| Type i | MirrorlessSony Alpha 9 III |
| Viewfinder i | Electronic viewfinder (EVF)Sony Alpha 9 III |
| Screen resolution i | 2095k dots (3 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (343 others) |
| Viewfinder coverage i | 100% (310 others) |
| Screen Size i | 3.2" (91 others) |
| Weight i | 617 g |
| Sensor size i | Full frame (147 others) |
| Lens mount i | Sony ESony Alpha 9 III |
| Focus points i | 759 (17 others) |
| Megapixels (main camera) i | 25.2 MP (2 others) |
| Maximum iso i | 25600 ISO (51 others) |
| Maximum expanded iso i | 51200 ISO (61 others) |
| Has sensor shift stabilization i | ✔ (210 others) |
| Has af tracking i | ✔ (490 others) |
| Has phase detection autofocus for photos i | ✔ (21 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 120 fps (9 others) |
| Has phase detection autofocus for videos i | ✔ (240 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (334 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Movie bitrate i | 600 Mbps (16 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 400 shots (21 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 2280 mAh (38 others) |
| Usb version i | 3.2 (78 others) |