Samsung Galaxy Camera 2 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 4.8" display, 2000 mAh battery, 16.3 MP main camera.
8" display versus 3". Against the NX210 + 18-55mm f/3.5-5.6 OIS iFunction, packs a larger 2,000mAh battery (+970mAh), and features a larger 4.8" display versus 3", and weighs 66g more at 283g. Compared to the NX20, the Camera 2 packs a larger 2,000mAh battery (+700mAh), while features a larger 4.8" display versus 3". The NX100 + 20-50mm NX iFunction Standard Zoom packs a larger 2,000mAh battery (+700mAh), and the NX1000 + I-function 20-50mm packs a larger 2,000mAh battery (+970mAh).
| Screen Size i | 4.8" (3 others) |
| Weight i | 283 g (2 others) |
| Sensor size i | 1/2.3" (112 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16.3 MP (9 others) |
| Maximum expanded iso i | 3200 ISO (48 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 12 fps (37 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (116 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Battery life (cipa) i | 394 shots |
| Has a removable battery i | ✔ (571 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 2000 mAh (5 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.6 GHz |