Samsung Galaxy Camera features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 4.8" display, 1650 mAh battery, 16.3 MP main camera.
8" display versus 3", while weighs 18g more at 305g. Against the Camera 2, weighs 22g more at 305g. Compared to the NX210 + 18-55mm f/3.5-5.6 OIS iFunction, the Camera packs a larger 1,650mAh battery (+620mAh), while features a larger 4.8" display versus 3". The NX20 features a larger 4.8" display versus 3", and the NX100 + 20-50mm NX iFunction Standard Zoom features a larger 4.8" display versus 3".
| Screen Size i | 4.8" (3 others) |
| Weight i | 305 g |
| Sensor size i | 1/2.3" (112 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16.3 MP (9 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 12 fps (37 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (116 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (504 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (448 others) |
| Number of microphones i | 2 (268 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (585 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (585 others) |
| Battery Power i | 1650 mAh (11 others) |
| Pixel Density i | 308 ppi (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 1.4 GHz (1 other) |