| Weight i | 210 g (3 others) |
| Screen Size i | 2.5" (1 other) |
| Thickness i | 50.25 mm |
| Height i | 56.1 mm |
| Volume i | 211.99 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (12 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 15 fps |
| Has a serial shot mode i | ✔ (27 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (4 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 2 (46 others) |
| Battery Power i | 2000 mAh (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (24 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (37 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |
| Is compatible with ios i | ✔ (21 others) |