| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 555 g |
| Screen Size i | 3" (50 others) |
| Thickness i | 166 mm |
| Height i | 88 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 1577.66 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 24 fps |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Has af tracking i | ✔ (41 others) |
| Megapixels (main camera) i | 24.1 MP (1 other) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (35 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 1030 mAh (10 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has gps i | ✔ (15 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |
| Has a built in usb male connector i | ✔ (13 others) |