| Weight i | 2.4 kg (4 others) |
| Screen Size i | 3.5" (41 others) |
| Thickness i | 210 mm (2 others) |
| Height i | 189 mm (1 other) |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 25 fps (2 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 2 (46 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 3800 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |