| Weight i | 2.2 kg (1 other) |
| Thickness i | 210 mm (2 others) |
| Height i | 189 mm (1 other) |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (10 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8.9 MP (6 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Number of microphones i | 0 (4 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 6600 mAh |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |