| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 825 g |
| Screen Size i | 3" (50 others) |
| Thickness i | 223 mm (1 other) |
| Height i | 130 mm (2 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 23 fps (35 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 24.3 MP |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has gps i | ✔ (15 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |