| Weight i | 650 g |
| Screen Size i | 3" (50 others) |
| Thickness i | 294 mm |
| Height i | 103 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 6 fps (1 other) |
| Has a serial shot mode i | ✔ (27 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16.1 MP (2 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual iso i | ✔ (37 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 4 (1 other) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |