| Weight i | 2.2 kg (1 other) |
| Screen Size i | 3.2" (5 others) |
| Thickness i | 451 mm |
| Height i | 188 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 25 fps (2 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 2200 mAh (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |