| Has a touch screen i | ✖ |
| Weight i | 2.1 kg (2 others) |
| Thickness i | 363.22 mm |
| Height i | 195.58 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 23 fps (35 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 1.07 MP |
| Has manual iso i | ✔ (37 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 2200 mAh (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |