| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Screen Size i | 3.5" (41 others) |
| Thickness i | 148.5 mm |
| Height i | 74 mm (1 other) |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 950.55 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 22 fps |
| Has af tracking i | ✔ (41 others) |
| Has a serial shot mode i | ✔ (27 others) |
| Megapixels (main camera) i | 7.1 MP |
| Has a bsi sensor i | ✔ (41 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual iso i | ✔ (37 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (35 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |