| Weight i | 210 g (3 others) |
| Screen Size i | 2.7" (25 others) |
| Thickness i | 128 mm (4 others) |
| Height i | 58.7 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Megapixels (main camera) i | 9.2 MP (6 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (41 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (37 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |
| Has a built in usb male connector i | ✔ (13 others) |