| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 188 g (1 other) |
| Screen Size i | 3" (50 others) |
| Thickness i | 70 mm |
| Height i | 108.5 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 50 fps (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 20.4 MP (8 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (41 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has gps i | ✔ (15 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |