| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 215 g (2 others) |
| Screen Size i | 2.7" (25 others) |
| Thickness i | 128 mm (4 others) |
| Height i | 59.5 mm (6 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 411.26 cm³ (2 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |
| Has Timelapse Function i | ✖ |
| Has a serial shot mode i | ✖ |
| Megapixels (main camera) i | 9.2 MP (6 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has manual white balance i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (37 others) |
| Has a microphone input i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 1240 mAh (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has gps i | ✖ |
| Is compatible with android i | ✔ (24 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (37 others) |
| Has a remote control i | ✖ |
| Is compatible with ios i | ✔ (21 others) |
| Has first party support for live streaming i | ✔ (11 others) |
| Has A Secondary Screen i | ✖ |