| Weight i | 178 g (1 other) |
| Screen Size i | 2.7" (25 others) |
| Thickness i | 117 mm (4 others) |
| Height i | 52.5 mm (1 other) |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 350.12 cm³ (2 others) |
| Video recording (main camera) i | 1020 x 60 fps |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8.9 MP (6 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (41 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |