| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 250 g (4 others) |
| Screen Size i | 3" (50 others) |
| Thickness i | 123.5 mm |
| Height i | 57 mm (10 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 369.57 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Has af tracking i | ✔ (41 others) |
| Megapixels (main camera) i | 3.3 MP (3 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (41 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (37 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 2 (46 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 1030 mAh (10 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Is compatible with ios i | ✖ |