| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 1.03 kg |
| Screen Size i | 3.5" (41 others) |
| Thickness i | 274.5 mm |
| Height i | 104 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 3454.31 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (12 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (30 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Has Timelapse Function i | ✔ (17 others) |
| Has af tracking i | ✔ (41 others) |
| Megapixels (main camera) i | 14.2 MP (1 other) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual iso i | ✔ (37 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has gps i | ✖ |
| Is compatible with android i | ✔ (24 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (37 others) |
| Has a remote control i | ✖ |
| Is compatible with ios i | ✔ (21 others) |
| Has A Secondary Screen i | ✖ |