| Is weather sealed (splashproof) i | ✔ (13 others) |
| Weight i | 90 g (1 other) |
| Thickness i | 24.5 mm (1 other) |
| Height i | 47 mm (1 other) |
| Volume i | 94.42 cm³ (1 other) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (30 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (41 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has gps i | ✔ (15 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (24 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |