| Weight i | 227 g (1 other) |
| Screen Size i | 3" (50 others) |
| Thickness i | 119.7 mm |
| Height i | 56.6 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 335.36 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (6 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 2100 mAh |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |