| Is weather sealed (splashproof) i | ✔ (13 others) |
| Weight i | 153 g |
| Screen Size i | 0.5" |
| Thickness i | 60 mm |
| Height i | 56.2 mm |
| Video recording (main camera) i | 1920 x 30 fps |
| Has Timelapse Function i | ✔ (17 others) |
| Megapixels (main camera) i | 30 MP |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 1350 mAh (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (24 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (5 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (1 other) |
| Maximum amount of external memory supported i | 128GB |