| Weight i | 220 g (2 others) |
| Screen Size i | 2.7" (25 others) |
| Thickness i | 119 mm (3 others) |
| Height i | 56.4 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 361.76 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (1 other) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (6 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 2 (46 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (35 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 2000 mAh (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |