| Weight i | 180 g (3 others) |
| Thickness i | 121 mm (10 others) |
| Height i | 82 mm (1 other) |
| Volume i | 377.04 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (4 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Battery Power i | 700 mAh |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |