| Weight i | 425 g (1 other) |
| Screen Size i | 3.5" (41 others) |
| Height i | 72 mm (2 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 723.6 cm³ (2 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 50 fps (8 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 7.11 MP (1 other) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual iso i | ✔ (37 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 2 (46 others) |
| Battery Power i | 1250 mAh (8 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |