| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 271 g |
| Screen Size i | 3" (50 others) |
| Height i | 69 mm |
| Volume i | 453.5 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 15.3 MP |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Battery Power i | 1790 mAh (6 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |