| Weight i | 3.8 kg |
| Screen Size i | 3.5" (41 others) |
| Thickness i | 318 mm |
| Height i | 261 mm |
| Volume i | 11619.72 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Continuous shooting (mechanical) i | 60 fps (2 others) |
| Has a serial shot mode i | ✔ (27 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |