| Weight i | 3.6 kg |
| Screen Size i | 3.2" (5 others) |
| Height i | 251 mm |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 2.2 MP (3 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |