| Weight i | 2.4 kg (4 others) |
| Screen Size i | 3.2" (5 others) |
| Thickness i | 474 mm |
| Height i | 187 mm (1 other) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |