| Weight i | 1.63 kg |
| Screen Size i | 3.5" (41 others) |
| Thickness i | 359 mm |
| Height i | 191 mm (2 others) |
| Volume i | 9256.82 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 150 fps |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13.5 MP |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 4900 mAh (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |