| Weight i | 1.99 kg |
| Screen Size i | 2.7" (25 others) |
| Thickness i | 336 mm |
| Height i | 179 mm |
| Volume i | 8299.87 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 2 (46 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 2400 mAh |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |