| Weight i | 84 g (1 other) |
| Thickness i | 29.6 mm (1 other) |
| Height i | 41 mm (1 other) |
| Volume i | 71.6 cm³ (1 other) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (12 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 2 MP (2 others) |
| Number of microphones i | 0 (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Has An Infrared Sensor i | ✔ (1 other) |