| Weight i | 144 g |
| Thickness i | 34 mm (1 other) |
| Height i | 55 mm (4 others) |
| Volume i | 187 cm³ (1 other) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (12 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (6 others) |
| Has a microphone input i | ✖ |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Included sd card (memory size) i | 4GB (1 other) |
| Has gps i | ✖ |
| Is compatible with android i | ✔ (24 others) |
| Has an hdmi output i | ✖ |
| Is compatible with ios i | ✔ (21 others) |