| Is weather sealed (splashproof) i | ✔ (13 others) |
| Weight i | 145 g |
| Thickness i | 100 mm |
| Height i | 55 mm (4 others) |
| Volume i | 187 cm³ (1 other) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (6 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual exposure i | ✖ |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a built in usb male connector i | ✖ |