| Weight i | 155 g |
| Thickness i | 34 mm (1 other) |
| Height i | 60 mm (1 other) |
| Volume i | 199.92 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (12 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (6 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Included sd card (memory size) i | 4GB (1 other) |
| Has gps i | ✔ (15 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (24 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Is compatible with ios i | ✔ (21 others) |