| Weight i | 4 kg (1 other) |
| Screen Size i | 2.4" (1 other) |
| Thickness i | 496 mm (2 others) |
| Height i | 226 mm |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 23 fps (35 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 1.67 MP (3 others) |
| Has manual iso i | ✔ (37 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |