| Weight i | 2.4 kg (4 others) |
| Screen Size i | 2.8" (1 other) |
| Thickness i | 394 mm (3 others) |
| Height i | 192 mm (4 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 1.67 MP (3 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |