| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 620 g |
| Screen Size i | 3.5" (41 others) |
| Thickness i | 161 mm (1 other) |
| Height i | 78 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 966.97 cm³ |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Megapixels (main camera) i | 2.7 MP |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 890 mAh (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (37 others) |
| Has a built in usb male connector i | ✖ |