| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 160 g |
| Screen Size i | 2.7" (25 others) |
| Thickness i | 96 mm |
| Height i | 22 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 160.51 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (1 other) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (4 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (41 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual iso i | ✔ (37 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has touch autofocus i | ✖ |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 2 (46 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (37 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |