| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 360 g (3 others) |
| Screen Size i | 3" (50 others) |
| Thickness i | 121 mm (10 others) |
| Height i | 68 mm (2 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 526.59 cm³ (2 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 23 fps (35 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Has a serial shot mode i | ✔ (27 others) |
| Megapixels (main camera) i | 2.07 MP (17 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual iso i | ✔ (37 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Number of microphones i | 2 (46 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (35 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 1840 mAh (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |