| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 350 g |
| Screen Size i | 3" (50 others) |
| Thickness i | 131 mm (2 others) |
| Height i | 74 mm (1 other) |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 688.27 cm³ (1 other) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 23 fps (35 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 2.4 MP |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual iso i | ✔ (37 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (37 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 2 (46 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 890 mAh (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |