| Has A Display i | ✔ (11 others) |
| Is weather sealed (splashproof) i | ✖ |
| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 875 g |
| Screen Size i | 3" (50 others) |
| Thickness i | 231 mm (1 other) |
| Height i | 84 mm (3 others) |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 2231.46 cm³ (1 other) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 25 fps (1 other) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (30 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Supports dolby vision recording i | ✖ |
| Has Timelapse Function i | ✖ |
| Has af tracking i | ✔ (41 others) |
| Has a serial shot mode i | ✔ (27 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8.29 MP (10 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual iso i | ✔ (37 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (37 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 1780 mAh (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has gps i | ✔ (15 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Supports wi fi i | ✖ |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |
| Has first party support for live streaming i | ✖ |
| Has a built in usb male connector i | ✖ |