| Is weather sealed (splashproof) i | ✖ |
| Weight i | 1.25 kg |
| Screen Size i | 2.5" (1 other) |
| Thickness i | 306 mm |
| Height i | 136 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 4910.69 cm³ |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Megapixels (main camera) i | 1.7 MP |
| Has a cmos sensor i | ✖ |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 2 (46 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (35 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Battery Power i | 1500 mAh (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Included sd card (memory size) i | 8GB |
| Supports wi fi i | ✖ |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |