| Weight i | 3.44 kg |
| Screen Size i | 3" (50 others) |
| Thickness i | 167 mm |
| Height i | 154 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Volume i | 8409.79 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (12 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (30 others) |
| Has af tracking i | ✔ (41 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8.85 MP (1 other) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual iso i | ✔ (37 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 4 (1 other) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (35 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (69 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (37 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |