| Screen Size i | 4" (2 others) |
| Thickness i | 183 mm (1 other) |
| Height i | 183 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 120 fps |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (30 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Has af tracking i | ✔ (41 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8.8 MP |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has manual iso i | ✔ (37 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has manual white balance i | ✔ (105 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Evf resolution i | 1170k dots |
| Viewfinder coverage i | 100% |