| Screen Size i | 0" |
| Thickness i | 169 mm |
| Height i | 174 mm |
| Has a flip out screen i | ✔ (122 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (55 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (30 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Has af tracking i | ✔ (41 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8.29 MP (10 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (41 others) |
| Has a cmos sensor i | ✔ (134 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (114 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Has a stereo microphone i | ✔ (108 others) |
| Number of microphones i | 2 (46 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has an hdmi output i | ✔ (137 others) |