| Has a touch screen i | ✔ (84 others) |
| Weight i | 1.7 kg (1 other) |
| Screen Size i | 5" |
| Thickness i | 133 mm |
| Height i | 126 mm |
| Volume i | 2781.83 cm³ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (12 others) |
| Has a 24p cinema mode i | ✔ (63 others) |
| Has continuous autofocus when recording movies i | ✔ (143 others) |
| Has manual exposure i | ✔ (51 others) |
| Has a microphone input i | ✔ (110 others) |
| Number of microphones i | 1 (40 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has a removable battery i | ✔ (136 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (123 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (167 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (164 others) |
| Has a remote control i | ✔ (83 others) |
| Supports thunderbolt i | ✔ |