| Weight i | 571 g |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (38 others) |
| Adjustable ipd i | ✔ (31 others) |
| Battery Power i | 3640 mAh (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (24 others) |
| Resolution i | 2880 x 1600 px (6 others) |
| Field of view i | 100° (7 others) |
| Refresh Rate i | 72Hz |
| Display Type i | OLED/AMOLED (17 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✔ (41 others) |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.45 GHz & 4 x 1.9 GHz |
| RAM i | 4GB (1 other) |
| Internal Storage i | 128GB (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Has Position Tracking i | ✔ (31 others) |
| Can Track 360° Head Movement i | ✔ (30 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has Gesture Control i | ✔ (24 others) |
| Tracking area i | 7.62 x 7.62 m |
| Has An Infrared Sensor i | ✔ (23 others) |
| Has Gaze And Eye Tracking Capabilities i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (27 others) |
| Bluetooth Version i | 5 (1 other) |
| Is compatible with android i | ✔ (25 others) |
| Is compatible with ios i | ✔ (19 others) |
| Usb version i | 3 (17 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (20 others) |