Oppo Watch S features ✔ processor, 1.46" display, 339 mAh battery.
46" screen. Against the Watch Stainless Steel, has a more compact 1.46" screen.
| Screen Size i | 1.46" (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (306 others) |
| Water resistance i | Waterproof (292 others) |
| Atm rating i | 5 ATM (199 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (136 others) |
| Waterproof depth rating i | 1.5 m (19 others) |
| Always on display i | ✖ |
| Pixel Density i | 317 ppi (2 others) |
| Resolution i | 464 x 464 px (3 others) |
| Monitors Blood Oxygenation Levels i | ✔ (273 others) |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✔ (378 others) |
| Has gps i | ✔ (314 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (406 others) |
| Has A Temperature Sensor i | ✔ (120 others) |
| Has a compass i | ✔ (284 others) |
| Has A Barometer i | ✔ (242 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (291 others) |
| Has A Cadence Sensor i | ✖ |
| Tracks Your Sleep i | ✔ (377 others) |
| Tracks Distance i | ✔ (386 others) |
| Tracks Steps Taken i | ✔ (414 others) |
| Measures Pace i | ✔ (346 others) |
| Provides Sleep Reports i | ✔ (369 others) |
| Detects Activities Automatically i | ✔ (351 others) |
| Has A Route Tracker i | ✔ (316 others) |
| Tracks Elevation i | ✔ (289 others) |
| Has a cellular module i | ✖ |
| Is compatible with ios i | ✔ (351 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (390 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (66 others) |
| Supports wi fi i | ✖ |
| Supports ant+ i | ✖ |
| Has nfc i | ✖ |
| Supports galileo i | ✔ (138 others) |
| Battery Life i | 7 days (31 others) |
| Battery Power i | 339 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (404 others) |
| Has A Solar Power Battery i | ✖ |
| Provides Activity Reports i | ✔ (393 others) |
| Has Inactivity Alerts i | ✔ (334 others) |
| Counts How Many Calories You've Burned i | ✔ (396 others) |
| Has Goal Setting i | ✔ (381 others) |
| Has Achievements i | ✔ (377 others) |
| Free App i | ✔ (350 others) |
| Has Exercise Diary i | ✔ (347 others) |
| Ad free i | ✔ (308 others) |
| Has Coaching i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (400 others) |
| Has Passcode i | ✔ (214 others) |
| Is compatible with windows i | ✖ |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Is compatible with mac os x i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |