| Release date i | 11 years ago12/01/2014 |
| GPU Clock Speed i | 700 MHz (ARM Mali T760 MP2) |
| Directx version i | DirectX 11 (ARM Mali T760 MP2) (2 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (89 others) |
| Supports 64 bit i | ✔ (373 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.7 GHz (3 others) |
| L1 Cache i | 32 KB (15 others) |
| Ram speed i | 533 MHz (6 others) |
| Floating-Point Performance i | 0.81 TFLOPS (ARM Mali T760 MP2) (2 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |